30. Praga caput regni
KRÁLOVSKÁ CESTA
Korunovační průvody začínaly na Vyšehradě a na Pražském hradě přicházely tzv. Královskou cestou.
Král. cesta začíná Prašnou bránou na Nám. Rep. První písemná zpráva o opevnění Prahy v místech dnešní Prašné brány pochází z roku 1310, popisuje jen branku při jednom z domů. Později král Václav IV. koupil zde postavené domy a nechal zde vybudovat královské sídlo – Králův dvůr a v této době vznikla věž s bránou, snad pod jménem Horská.Po husitské revoluci brána značně zchátrala a nechala a začala se nazývat Odraná. Prašná brána byla postavena roku 1475.Dnes měří 40m a chcete-li vstoupit na její ochoz, musíte zdolat 180 schodů.
Roku 1715 tu už bylo jen skladiště střelného prachu – Prašná.Dnešní vzhled se datuje z konce 19.st. – novogotika.
Za Prašnou bránou se nám otvírá Celetná ulice, která je roubena po obou stranách renesančními a barokními domy.Určitě je dobré sledovat krásná domovní znamení.Např. zde najdeme Dům U Černého Slunce, Dům U Tří mečů, U Českého lva a mnoho dalších.Všechny pražské domy, než byly očíslovány, se pyšnily krásnými domovními znameními, která většinou vyjadřovala profesi nebo některou vlastnost majitele domu.
Za pár min. jsme na St. nám., kterému vévodí budova radnice s Orlojem, kt. vznikla r. 1338.Komplex radnice je tvořen pěti domy.Orloj pochází z poč. 15. st. a jeho apoštolové přitahují pozornost návštěvníků z celého světa.Na Orloji nenajdeme jen defilé apoštolů, ale i krásné kalendárium od J. Mánese a jednu zajímavost: sféru, která znázorňuje pohyby planet podle stř. názoru.
Další dominantou je kostel sv. Mikuláše z 18. st., pomník Mistra Jana Husa z roku 1482, rokokový palác Kinských, krásný got. dům U Kamenného zvonu, v dlažbě na zemi je znázorněn pražský poledník.
Král. cesta pokračuje Karlovou ulicí, která se klikatí jako had až ke Karlovu mostu.Když ji procházíme, určitě nás zaujme Dům U Zlaté studny, jehož hl. fasáda je zdobena reliéfy postav patronů v boji proti moru nebo Dům U Zlatého hada, kde byla zřejmě založena i první pražská kavárna.
Na Malém náměstí si nelze nevšimnout krásné renesanční kašny se symbolem českého státu – dvouocasím lvem.Mezi nejkr. domy tohoto nám. patří Rottův dům, kt. nabízí pohled na fresky, které byly vytvořeny podle předloh M. Alše.
Nyní vcházíme na Karlův most.Jako všechny mosty – i tento představoval ve středověku důl. spojnici mezi dvěma břehy, a proto se jeho zakladatel Karel IV. rozhodl ochránit ho i datem založení.Pro položení zákl. kamene si vybral okamžik optimální konstelace hvězd – souhvězdí Lva – symbol našeho státu.První kámen nechal položit r. 1357, 9.7. v 05h 31min.Napíšeme-li čísla, jak jdou po sobě, ihned uvidíme, že se jedná o lichá čísla, která ponejprv stoupají a pak klesají.Most je gotický, ale všechny sochy, které na něm vytváří velkou galerii jsou barokní.Nejznámější z nich je socha pražského Turka od Brokofa.Karlův most na straně Starého města otevírá Staroměstská mostecká věž z dílny P. Parléře a na straně Malé strany podcházíme oblouk, kt. spojuje dvě malostranské mostecké věže.Ta nižší má dochované jádro z rom. doby a ta vyšší byla vztyčena za doby vlády Vladislava Jagellonského.Mosteckou ulicí se dostaneme na Mal. náměstí, kterému dominuje kostel sv. Mikuláše, jeden z projektů rodiny barokních architektů Dientzehoferových.Představuje vrchol. barokní dílo v Praze.
I Malostranské nám. se pyšní budovou radnice.Kolem náměstí se táhnou paláce, jejichž vzhled se datuje především z doby baroka.
Stoupáme Nár. ulicí, abychom došli až na Pražský hrad.Národní ulice opět představuje galerii domovních znamení.Mezi nejkr. patří U Tří housliček.