POHLAVNÍ A NEPOHLAVNÍ ROZMNOŽOVÁNÍ ROSTLIN
Rozmnožovámí je základní vlastností rostlin. Umožňuje zachování druhu a uchování jeho charakteristických znaků a vlastností. Existují dva typy rozmnožování – pohlavní a nepohlavní. V živtoním cyklu buňky se tyto dva typy rozmnožování střídají. Střídání pohlavní generace (gametofytu) a nepohlavní generace (sporofytu) se nazývá rodozměna – metageneze.
Nepohlavní rozmnožování (asexuální) je typ rozmnožování, při kterém z části těla jednoho rodičovského organismu vzniká nový jedinec – klon. Rozeznáváme několik typů nepohlavního rozmnožování. Nejzákladnějším typem je rozmnožování pomocí výtrusů – spor. Spory jsou haploidní částice, které vznikají meiotickým dělením ve výtrusnicích – sporangiích, které jsou tvořeny sporofytem (diploidní stélka nebo kormus, jeho základ vzniká mitotickým dělěním zygoty). Rozeznáváme několik druhů spor podle jejich fyzických vlastností. Jestliže jsou spora stejného tvaru i velikosti, nazývají se izospory. Jestliže nejsou stejného tvaru a velikosti, nazývají se anizospory – heterospory. Ty jsou dále fyziologicky rozčleněné na mikrospory a makrospory. Jestliže jsou spory nepohyblivé, nazývají se aplanospory, a jestliže se pohybují pomocí bičíků, nazývají se zoospory. Mitotickým dělením spor vznikají gametofyty. Gametofyty vzniklé z izospor jsou oboupohlavé, mikrospory dávají vznik gametofytům samčím a mikrospory gametofytům samičím.
Dalším typem nepohlavního rozmnožování rostlin je vegetativní rozmnožování. Při tomto typu nepohlavního rozmnožování nedochází k redukci počtu chromozómů a nový jedinec má genotyp shodný s mateřskou rostlinou. K vegetativnímu rozmnožování si některé rostliny vytvářejí zvláštní orgány – šlahouny (jahodník), oddenky (kosatec), hlízy (brambory), cibule (česnek), fragmentace (stélky řas), u vyšších rostlin může nový jedinec vzniknout z latentních meristémů – stonkové, listové řízky.
Pro reprodukci některých rostlin může být vegetativní rozmnožování důležitější než pohlavní. Toho se využívá v zemědělstlví a zahradnictví.
Pohlavní rozmnožování (sexuální) je typ rozmnožování, při kterém se na vzniku potomka podílejí dva rodičovské organismy. Dochází ke splynutí jejich haploidních částic – pohlavních buněk – gamet. Tímto splynutím vznikne diploidní zygota. Gamety stajného tvaru a velikosti jsou izogamety a jejich splývání se označuje jako izogamie, nestejného tvaru a velikosti anizogamenty a jejich splývání se označuje jako anizogamie. Samičí gamety jsou většinou větší a nepohyblivé, jsou to vaječné buňky – oosféry. Samčí gamety jsou menší, pokud se pohybují pomocí bičíků, nazývají se spermatoziody. Gamety jsou tvořeny v pohlavních orgánech – gametangia – gonády. Proces tvoření se nazývá gametogeneze – oogeneze, spermatogeneze.
Samotná reprodukce probíhá ve dvou etapách – opylení – přenesení pylu na vajíčko. (Autogamie – samosprášení, zabránění — protandrie – dříve dozrávají prašníky, — protogynie – dříve pestíky,– heterostylie – různočnělečnost, Allogamie – cizosprášení — entomofilní – hmyzosnubné, — anemofilní – větrosnubné). – oplození – pylové zrno vyklíčí v pylovou láčku, která proroste skrze čnělku do semeníku. Láčka, po proniknutí do vajíčka mikropylí, pronikne do mladého zárodečného vaku, roztrhne se a vyprázdní svůj obsah. Semeno, plod.
Mezi opylením a oplozením může uplynou různě dlouhá doba – několik hodin – více něž rok.
Vlastnosti jedince vzniklého ze semene ovlivňují oba rodičovští jedinci. Mohou vznikat rostliny s vhodnějšími vlastnostmi.
ROZŠIŘOVÁNÍ SEMEN A PLODŮ
Autochorie – rozšiřování vlastními silami, vymršťování semen díky nerovnoměrnému napětí v buňkách oplodí (netykavka)
Anemochorie – rozšiřování vzdušnými proudy, semena a plody jsou většinou malá a lehká a bývají optřena různým létacím zařízením (cmýr, křídla, chlupy, pérovité přívěsky)
Hydrochorie – rozšiřování vodními proudy, vodní a pobřežní rostliny,na semenech a plodech jsou rúzné útvary, které umožňují jejich vznášení na hladině
Zoochorie – rozšiřování živočichy, převážně savci a ptáky; – epizoochorie (na povrchu těla, příchytná zařízení), endozoochorie (v trávicím ústrojí, trus), speciální případy – myrmekochorie ( mravenci, kteří se živí zdužnatělými výrůstky semen), ornitochorie (semena vodních rostlin na nohách vodních a brodivých ptáků).
Antropochorie – rozšiřivání člověkem, záměrně – pěstování, náhodně