pokračování – C) EVROPŠTÍ A ČEŠTÍ UMĚLCI A JEJICH DÍLO
Francie
– francouzští sochaři prováděli výzdobu ve Versailles (P. Puget, Pigalle, E. Falconet, Houdon)
Německo
– pod italským vlivem
Čechy a Morava
– v pražském soch. přežíval v první třetině 17. st. manýrismus Nizozemce Adriena de Vries
– Jiří Bendl – vytesla sochy na průčelí pražského kostela sv. Salvátora v Klementinu, jezdeckou sochu sv. Václava, mariánský sloup na Staroměstském nám.
Vrcholný barok:
Matěj Václav Jäckel (1655-1738)
Přinesl do Prahy Berniniovský sloh.Díla:např. křižovnický kostel na Starém Městě, Sv. Markéta v Břevnově, Sedlec, Český Krumlov a tři sousoší pro Karlův most (Sv. Anna, Sv. Dominik, Tomáš Akvinský).
František Preiss (1660-1712)
Věnoval se hl. řezbářství.Sochy do kostel. interiérů: Doksany, Sv. Voršila na Novém Městě.
Jan Brokof (1652-1718)
Vytvořil dřevěný model Rauchmillerovy sochy Jana Nepomuckého pro Karlův most, sochy ant. bohů na atice Toskánského paláce a sochu Panny Marie na nám.v Broumově.
Ferdinand Maxmilián Brokof (1688-1731) – syn
Skulptury pro Karlův most (sousoší Sv. Barbora, Markéta a Alžběta, Sv. Vojtěch,
Sv. Kajetán, Sv. František Borgiáš, Sv. Ignác a další..).Brokofofský sloh – plast. zdůraznění objemů, real. podání detailů a monumentální kompozice.Další významná díla: skulpturální výzdoba průčelí Morzinského paláce a sousoší sv. Jana Křtitele.
Matyáš Bernard Braun (1684-1738)
Jeho první dílo sousoší Sen sv. Luitgardy na Karlově mostě je hned jeho mistr. kus.Dále vyřezaná socha Judy Tadeáše.Největší kus práce odvedl v Kuksu ve vých. Čechách, kde pro hraběte Fr. Ant. Šporka vytesal sochy Náboženství, Blahoslavenství, Ctností a Neřestí a další..
V Jaroměři postavil sloup Neposkvrněného početí Panny Marie, v Král. zahradě v Praze sousoší Den a Noc.Mistr iluzionismu.Jeho modelace byla zal. na konkávním principu (světlo zadržoval na vrcholcích a stín v jeho prohlubních).