1. Historie a vývoj počítačových sítí 2/2
Současný vývoj směřuje k:
zvyšování rychlosti přenosové kapacity a rychlosti přenosu dat (k rychlostem řádově GB/s) v souvislosti se zvýšením počtu uživatelů spolu s nutností přenášet multimediální informace a informace v reálném čase (přenosová rychlost se měří počtem bitů přenesených za sekundu b/s)
zvyšování komplexnosti sítí a jejich propojení v souvislosti s nutností segmentovat sítě (oddělovat jejich části) z důvodů bezpečnostních, provozních i adresových.
Typy sítí:
– podle stálosti připojení:
• stálá – spojení kupř. kabely
• dočasná – propojená přes telefonní síť
– podle vývoje:
• Ethernet (i když síť typu Ethernet není vůbec bezproblémová, používá se nejčastěji; používá topologii typu sběrnice nebo hvězda; přenosová rychlost činí:
10 Mb/s
100 Mb/s (rychlý Ethernet)
1 Gb/s (gigabitový Ethernet)
• Token Ring
• ArcNet.
Druhy sítí:
WAN (Wide Area Network) – veřejné (rozlehlé) datové sítě jsou svým rozsahem neomezené; mohou zabírat území států i celých kontinentů, spojují geograficky rozlehlé oblasti. Lze za ni označit i Internet
MAN (Metropolitan Area Network) – městské datové sítě zabírají území města, řádově km. Vznikají vesměs propojením několika vzdálenějších sítí LAN
LAN (Local Area Network) – lokální (místní) datové sítě zabírající geograficky omezené (vymezené) území. Pokrývají rozsah pracoviště, budovy, závodu atp. vyznačuje se jednotnou architekturou a schopností komunikace jednotlivých počítačů v síti a sdílení prostředků bez nutnosti využívání speciálních mostů.