Kvalitnější čas u počítače: ulevte svým zádům a zefektivněte svou práci!
Velkou část studentského života trávíme u počítače, a to psaním seminárních prací, vyhledáváním informací nebo, ruku na srdce, prokrastinací. Po dlouhých hodinách sezení se z této činnost stává utrpení v podobě bolavých zad, ztuhlého krku a unavených očí.
Nepřemýšlíme nad tím a prostě se s těmito negativními projevy smíříme. Napadlo vás ale, že to tak nemusí být? Pokud na to půjdete od lesa, ani celodenní práce na počítači se na vaší kondici nepodepíše. Stačí jen vědět, jak na to. A teď to nemyslíme tak, že byste svou práci do školy měli nechat na jiných.
Vše začíná u správného výběru stolu a židle
Hned na začátku je třeba říct, že se bolestí zad nezbavíte, pokud budete vysedávat s laptopem v klíně na gauči nebo s ním polehávat v posteli. Kromě toho, že tato místa přímo svádějí k utíkání od povinností a práce, je téměř jisté, že zde záda nemají správnou oporu.
Proto je třeba vymezit své pracovní místo u stolu. Samozřejmě neexistuje univerzální ideální výška stolu pro všechny, a to stejné platí i u židle. V podstatě zde platí pravidlo pravého úhlu – když sedíte, vaše nohy by v koleni měly svírat úhel 90°, a to stejné platí pro úhel v loktech.
Nejdříve byste měli vyzkoušet výšku židle, na které budete během studia sedět. Vaše chodidla by neměla být nad zemí – měla by být na zemi jemně položena a kyčle by měly být o něco výše než kolena. Záda byste měli mít rovná, ale ne prohnutá. Lokty mají svírat již zmiňovaný pravý úhel. Váš stůl tedy musí být v takové výšce, abyste mohli tento posed pohodlně udržet.
Pokud se ale nachytáte, že se i tak hrbíte nebo sedíte, jak nemáte, zvažte nákup gymnastického míče, který může pomoci s udržením rovných zad. I u míčů na sezení však existuje více velikostí, a proto byste se opět měli řídit tím, že vaše kolena mají během sezení držet úhel 90°.
Může se vám to zdát jako hloupé detaily, nad kterými nechcete při studiu přemýšlet. Vězte ale, že tento způsob sezení podporuje také dobrou cirkulaci krve v těle. A pokud při učení něco potřebujete, je to právě dobře prokrvený mozek.
Jak ideálně umístit počítač a jeho příslušenství?
Pokud budete mít vybraný stůl ve správné výšce, podložku na myš si připravte tak, aby vám zápěstí leželo jemně položené na stole a bylo rovnoběžně s podlahou. Klávesnici pak mějte umístěnou tak, aby vaše lokty svíraly pravý úhel – není dobré mít klávesnici na boku pracovní plochy, měla by být opravdu uprostřed.
Často se stává, že při výběru monitoru všichni řeší pouze jeho rozměr. Dívejte se však také po tom, zda se dá nastavit jeho výška, abyste jej nemuseli podkládat knížkami. Ideální je, když se monitor nachází ve výšce vašich očí, eliminujete tak jejich únavu při dlouhém soustředění.
Při intenzivní práci na počítači se doporučuje minimálně jednou za hodinu „protáhnout oči“, a to tak, že se rozhlédnete se kolem a zaostříte na vzdálenější věci, například pohledem z okna.
Nenechte se rozptylovat okolím
e se rozptylovat okolímNezáleží na tom, jak těžká seminární, bakalářská nebo diplomová práce na nás čeká – právě v těchto chvílích se náš mozek chce rozptýlit a všímá si různých hloupostí okolo. Ideálně proto z vašeho dosahu eliminujte prvky, které by odváděly naši pozornost.
Důležité je udržovat pracovní místo uklizené. Pokud máte hromadu pracovních pomůcek a kancelářských potřeb, mějte je uspořádané ve stojanech a v malých úložných boxech. Levné varianty těchto potřeb nabízí často Pepco leták, díky kterému můžete vybrat stylové kousky, které vaše pracovní místo nejen uklidí, ale také ozdobí.
Platí, že čím méně věcí na stole máte, tím lépe. Vaše mysl se tak nebude zaobírat tím, že je třeba vše uklízet, přeorganizovat či se jim jinak věnovat a budete tak mít soustředěnější hlavu na úkol, který je právě před vámi.